Повідомлення
оприлюднення проектів регуляторних актів
Щодо запровадження надання пільг з оплати житлово-комунальних послуг у грошовій формі
З 1 жовтня почав діяти новий Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373 „Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі”. Головним розпорядником коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати пільг та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики.
Передбачено дві форми надання пільг у грошовій формі: безготівкова і готівкова.
Для розрахунку розміру пільги інформацію структурним підрозділам з питань соціального захисту населення до 15 числа кожного місяця надають:
бюджетні установи, казенні підприємства та комунальні некомерційні підприємства, що утворюються у результаті реорганізації державних та комунальних закладів охорони здоров’я, - про працівників, які мають право на отримання пільги у поточному місяці з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї;
об’єднання - про зміну внесків, платежів об’єднанню;
управителі, виконавці комунальних послуг (далі – КП) - про зміну тарифів на житлово-комунальні послуги, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку.
Розрахунки сум пільг будуть проводитися управлінням соціального захисту населення (далі – УСЗН) щомісячно до 20 числа на підставі занесеної інформації в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, кількості членів сім’ї, які мають таке право відповідно до законодавчих актів та з урахуванням встановлених державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування.
УСЗН щомісяця до 22 числа надає комунальним підприємствам списки пільговиків, яким нараховано пільгу у поточному місяці.
Виплата пільг у грошовій безготівковій формі:
Пільги надаватимуться у грошовій безготівковій формі через АТ “Ощадбанк” аналогічно грошовій безготівковій формі надання житлових субсидій на рахунки КП на підставі договорів, що укладаються між АТ “Ощадбанк” і КП.
Перерахування коштів за послуги (витрати) здійснюється у такій послідовності: постачання теплової енергії, постачання та розподіл природного газу або постачання та розподіл електричної енергії за наявності відповідного виду індивідуального опалення, постачання гарячої води, централізоване водопостачання, централізоване водовідведення, постачання та розподіл електричної енергії, постачання та розподіл природного газу, поводження з побутовими відходами, послуги з управління багатоквартирним будинком, внески за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку.
За отриманням інформації про:
- будь-які питання, пов’язані з нарахуванням пільги, пільговики звертаються до УСЗН;
- про спожиті послуги, нараховані суми за послуги, розмір заборгованості (переплати) пільговики звертаються до КП;
- про операції щодо перерахування коштів виконавцям комунальних послуг, пільговики звертаються до АТ “Ощадбанк”. Інформація надається в порядку, визначеному АТ “Ощадбанк”.
Після закінчення опалювального сезону залишки коштів на рахунку для виплати пільг, відображені на облікових записах пільговиків, які утворилися станом на 1 червня, виплачуються пільговикам АТ “Ощадбанк” шляхом перерахування таких коштів на поточні рахунки зазначених осіб, відкриті в АТ “Ощадбанк”, про що АТ “Ощадбанк” інформує пільговика шляхом надсилання смс-повідомлень (у разі наявності інформації про номер мобільного телефону пільговика).
Виплата пільг у готівковій формі:
За заявою пільговика надання пільги може проводитись у готівковій формі шляхом перерахування коштів на поточний рахунок в АТ “Ощадбанк”, відкритий пільговиком, або через виплатні об’єкти АТ “Укрпошта”. Реквізити рахунка мають бути вказані у заяві, поданої на ім’я начальника УСЗН.
В вищезазначеній постанові наголошено, що:
Пільговик зобов’язаний повідомляти УСЗН про зміну всіх обставин, які впливають на надання пільг.
Суми пільг, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пільговика, на вимогу УСЗН повертається пільговиком до державного бюджету.
У разі відмови пільговика добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) пільги питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.